Lågtempererad fjärrvärme

Nästa generations fjärrvärme är här. Lågtempererad fjärrvärme fungerar precis som vanlig fjärrvärme, men vattnet som kommer in i din fastighet har en lägre temperatur. För oss blir nätet både enklare att bygga och mer effektivt att driva.

Vårt lågtempererade fjärrvärmenät – världens största i sitt slag – finns på Brunnshög i Lund.

I vårt nybyggda fjärrvärmenät tar vi tillvara på restvärmen från processerna på MAX IV-laboratoriet. Vattnet som skickas ut i nätet och in i din fastighet har lägre temperatur än vattnet i det vanliga fjärrvärmenätet, men principen är densamma. Vi har valt temperaturerna i nätet med omsorg, så att byggnadernas energisystem kan utformas på samma sätt som vanligt. 

Vår lågtempererade fjärrvärme är förnybar och lokalproducerad, och har samma höga leveranssäkerhet och andra fördelar som vanlig fjärrvärme.

Vem kan ansluta till nätet?

Du som har en fastighet eller är på väg att bygga en fastighet i Lunds nya stadsdel Brunnshög kan ansluta dig till vår lågtempererade fjärrvärme. Nätet sträcker sig från södra Brunnshög och täcker hela området upp till spårvägsdepån i nordligaste delen av den kommande stadsdelen.

På sikt vill vi etablera den här tekniken även i andra delar av Lund och på andra orter. 

Vill du veta mer?

Kontakta vår säljare Peter Bengtsson för att få mer information om vårt lågtempererade fjärrvärmenät på Brunnshögsområdet

Loading...
På den här sidan visar vi en inbäddad chatt. För att du ska få se chatten måste du godkänna att vi använder funktionella cookies på din dator. Klicka på knappen Cookie-inställningar för att justera inställningarna.